W tym miejscu zamieszczam wszelkie nowości 

Mleko dzisiaj – to źródło zdrowia, czy źródło chorób?

2013-08-28 01:52:03, komentarzy: 0

 

Mleko dzisiaj – to źródło zdrowia, czy źródło chorób? Cóż za pytanie? Przecież na mleku wychowały się całe pokolenia w wielu krajach." Mleko zawiera dużo białka, wapń i inne składniki". Mleko jest tak reklamowane... „Pij mleko, będziesz wielki” – mówili w reklamówkach telewizyjnych znana piosenkarka i znany aktor. Półki sklepowe uginają się od produktów mlecznych: twarogi, sery twarde, kefiry, jogurty, biojogurty z bakteriami kwasu mlekowego. Jest tego mnóstwo. Jaka jest więc prawda o mleku?


Czy zauważyłeś ciekawą prawidłowość w naturze polegającą na tym, że żaden ssak (oprócz człowieka, oczywiście) będąc dorosłym osobnikiem nie ma w swoim jadłospisie mleka? Każdy ssak odżywia się cudownym wszakże pokarmem, jakim jest mleko matki, ale pochodzącej z tego samego gatunku. Dla człowieka takim cudownym pokarmem jest również mleko kobiece – mleko matki.
Spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy nasz ludzki organizm jest przystosowany do spożywania innego rodzaju mleka – poza ludzkim. Tym innym rodzajem mleka jest mleko krowie i jego przetwory spożywane w ogromnych ilościach przez ludzi wywodzących się z zachodnioeuropejskiego kręgu kulturowego
Czy człowiekowi nie jest potrzebne białko? Ależ jest! Tyle tylko, że dzisiaj żywieniowe normy są zawyżone. Dorobiona została więc do tego „ideologia”, że źródłem wartościowego białka są produkty mleczne (to zrozumiałe – chodzi przecież o interes rolnictwa i całego przemysłu mleczarskiego).Prawdę mówiąc, człowiek potrzebuje znacznie mniej białka, niż zwykle nam się wydaje. Jego najlepszym źródłem jest pokarm roślinny, ponieważ niektóre z bakterii naszej „dobrej” mikroflory jelitowej posiadają zdolność syntetyzowania białka z węglowodanów.
Spożywanie mleka krowiego sprzyja nieprawidłowej pracy śledziony, w wyniku czego następuje widoczny nadmiar produkcji śluzu. Składniki mleka krowiego, częściowo tylko strawione (wskutek zaniku w organizmie enzymów trawiących po ok. 4-ym roku życia), wędrują wraz z krwią zostawiając w naczyniach wieńcowych wspomniany już śluz oblepiający wnętrze serca, oskrzela i płuca blokując prawidłową ich pracę. Może to skutkować w efekcie alergiami i wiecznie zapchanymi zatokami . Białko mleka krowiego jest dla żołądka dziecka (i osób dorosłych również) bardzo ciężko strawne ze względu na znaczną zawartość kazeiny i nieorganicznego wapnia. Po dostaniu się do żołądka mleko ścina się pod wpływem kwasów żołądkowych, tworząc substancję przypominającą twaróg – gąbczastą kazeinę. Proces trawienia jakiegokolwiek innego składnika pokarmowego nie rozpocznie się dopóty, dopóki najpierw ten „twaróg” nie zostanie strawiony. A oblepia on dokładnie inne cząstki pokarmu znajdujące się w żołądku. Tracony jest czas i olbrzymie ilości energii na strawienie tej całej mieszanki.. . Spożywanie mleka blokuje więc pracę żołądka, a w efekcie również jelit.


Kazeina znajdująca się w mleku jest rozkładana w organizmie przy pomocy enzymu zwanego podpuszczką. Jednak ludzki układ trawienny przestaje wydzielać ten enzym po osiągnięciu przez dziecko wieku zaledwie kilku lat. Podobnie jest z enzymem laktazą, którą organizm dziecka produkuje w celu trawienia cukru laktozy. Dlatego mleko jest potrzebne dziecku do 3-go roku życia i najlepiej, aby było to mleko matki. Po tym okresie dziecko powinniśmy odżywiać zwykłym, urozmaiconym pokarmem. Pewnie słyszałeś, że kazeina jest surowcem do wyrobu kleju kazeinowego. „W naszym organizmie niestrawiona kazeina „klei” kamienie w nerkach, powoduje powstawanie guzów w nogach, deformację palców rąk, a inne niestrawione składniki mleka osiadają w naszych tkankach i ścięgnach pod postacią śluzu.” (M.Tombak, „Droga do Zdrowia”)”.
Proces pasteryzacji mleka prowadzi do wytrącenia się soli wapniowo-fosforowych, skutkiem czego przyswajalne sole organiczne zawarte w surowym mleku zamieniają się na praktycznie nieprzyswajalne sole nieorganiczne w mleku pasteryzowanym lub gotowanym. Dodatkowo przedłużone ogrzewanie ogranicza potencjalne właściwości zdrowotne mleka i niszczy pewne jego zalety.


Mleko zawiera również tłuszcze. W przypadku mleka kobiecego są to tłuszcze z przewagą nienasyconych kwasów tłuszczowych (linolowy, oleinowy). W przypadku zaś krowiego w przewadze są nasycone kwasy tłuszczowe. Tłuszcz zwierzęcy powoduje zwiększenie ilości cholesterolu i wypłukuje wapń z organizmu.
I jeszcze jeden mit związany z mlekiem. Mleko nie jest w żadnym wypadku lekiem na osteoporozę! Przyczynami osteoporozy są zaburzenia hormonalne, zakwaszenie i produkty mleczne, które "wypłukują" wapń z kości.


Mleko piją przede wszystkim mieszkańcy globu wywodzący się z zachodnioeuropejskiego kręgu kulturowego. Pozostałe 2/3 ludzkości mleka nie pije i ... nie choruje na osteoporozę. Według badań ok 70% populacji cierpi na nietolerancję laktozy!
A co do tolerancji laktozy.. sama zawsze się z nią zmagałam. Czasem wyskakiwało uczulenie, czasem przez lata się ukrywało. Ale nos, odkąd pamiętam, miałam zawsze zapchany. Rok temu, po zafundowaniu sobie jakiegoś nabiału, dopadła mnie wysypka. Odstawiłam produkty mleczne( luty/marzec 2010r) i od tej pory przestałam chorować. Po jakiś 3-4 miesiącach zanikł mi całkiem katar, zielonej wydzielinie z nosa zrobiłam "baj-baj". I od tej pory żadne przeziębienie mnie nie dopada. Nietolerancja laktozy wcale nie musi się objawiać wysypką, mogą być to alergie (które też mnie dręczyły, byłam uczulona na: kurz, pierze, sierść, kapustę), kaszel (śluz w płucach), problemy z zatokami, grzybice, problemy hormonalne, bezpłodność. No właśnie, hormony...


Krowy, są ostrzykiwane hormonami, po to by dawały Ci mleko przez całe swoje życie. Tylko po urodzeniu cielaka, ich organizm jest w stanie produkować mleko, a okres laktacyjny trwa do 6miesięcy. Ale dla przemysłu mleczarskiego to zbyt krótko. Bydło ma być produktywne. Przez podawanie hormonów, krowa jest w stanie produkować ten biały płyn nawet przez 10lat. I Ty TO pijesz - ten pokarm z antybiotykami i hormonami. Może mieć to wpływ na funkcjonowanie Twojej tarczycy, czy chociażby na Twoją płodność.


 

 


« powrót

Dodaj nowy komentarz


Kuchnia wegetariańska i wegańska. Przepisy by Agnieszka - zrób to sam.
(kliknij na poniższy obrazek)

darmowy hosting obrazków

darmowy hosting obrazków

 
 Piotr Borkowski - Londyn tel. +447555565341 - pbsoft1976@gmail.com
Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych